Házirend

Házirend

Image
Házirend ilusztráció fotó
Információk

Házirend

 

Az ellátott gyermekek köre

1. A családi bölcsőde családban élő 1 éves - 3 éves korú (óvodakötelezettségig) gyermekek napközbeni nevelését-gondozását látja el a szülővel, törvényes képviselővel kötött Megállapodás alapján.

2. A gyermek felvételét a szülő a szolgáltatást nyújtó személynél, illetve a fenntartónál kérheti. A fenntartó megállapodást köt az ellátás igénybevételéről.

Gyermeklétszám

3. A gyermeklétszám a Szolgáltatói Nyilvántartásba bejegyzett engedélyezett férőhelyek számával egyenlő.

Nyitvatartási idő

4. A családi bölcsőde rendes nyilvántartási ideje munkanapokon 8-tól 16 óráig tart. Nyitvatartási időben az alaptevékenység mellett a szabad férőhelyeken időszakos gyermekfelügyelet igénybevételére van lehetőség önköltség alapú térítési díj ellenében. Nyitvatartási időn kívül – egyéni megállapodás és díjazás ellenében – időszakos gyermekfelügyelet kérhető. Továbbá a nyitvatartási idő előtt reggel 7 és 8 óra között, valamint délután 16 és 17 óra között a fenntartó ügyeletet biztosít, mely a családi bölcsőde kiegészítő szolgáltatása és melyre tekintettel a Szülők kiegészítő szolgáltatás díjat fizetnek az alapszolgáltatás térítési díján felül.

5. A nyári szabadság miatti zárva tartás pontos idejéről a szolgáltatást nyújtó szóban és írásban egyaránt tájékoztatja a szülőket. Az esetleges helyettesítés megszervezéséről a fenntartó gondoskodik az érintettek egyetértésével.

Étkeztetés

6. A szolgáltatást nyújtó személy gondoskodik a gyermek étkeztetéséről, naponta négyszeri étkezést biztosítunk: reggeli, tízórai, ebéd, uzsonna.

7. A családi bölcsőde szolgáltatást igénybe vevő szülő, törvényes képviselő köteles a szolgáltatás megkezdése előtt a szolgáltatást nyújtó személyt tájékoztatni a gyermeknek étkezéssel kapcsolatosan kialakult egyéni szokásairól, esetleges élelmiszerallergiáról, stb.

Napirend

8. A szolgáltatást nyújtó személy az évszakhoz, a gyermek életkorához, fejlettségi szintjéhez igazodó rugalmas napirendet alakít ki, amely az étkezés, levegőzés (saját udvaron), játék, gondozási tevékenység rendszeres napi teendőiből áll. A fenntartó a gondozói tevékenység során harmonikus légkört, balesetmentes, esztétikus környezetet biztosít a gyermekek számára. A szolgáltatást nyújtó ösztönzi a kisgyermekek kreatív, önálló tevékenységét. A napirend a szakmai programban részletes bemutatásra kerül.

Együttműködés a szülőkkel

9. A szolgáltatást nyújtó személy tevékenysége során folyamatosan együttműködik a szülőkkel.

10. A szülővel felmerülő bármilyen probléma vagy konfliktus keletkezésének esetén a kompromisszumkereső folyamat a megoldás. A szülő panaszával a szolgáltatás nyújtóhoz, a fenntartóhoz fordulhat. További panaszkezeléssel kapcsolatos irányadó szabályok a megállapodásban kerülnek rögzítésre.

11. A szolgáltatást nyújtó személy, ellenkező megállapodás hiányában csak az ellátásra megállapodást kötő személynek adhatja át a gyermeket. Amennyiben a szülő, törvényes képviselő más személyt is megjelöl erre, köteles azt írásban rögzíteni. Ennek hiányában – váratlan akadály esetén – legalább telefonon köteles értesíteni a szolgáltatást nyújtó személyt, ki viheti el gyermekét.

12. A szülő az ellátás folyamán biztosítja a szolgáltatást nyújtó személy számára, hogy a családi bölcsődében való tartózkodáshoz gyermekének az időjárásnak megfelelő, réteges, játékokhoz alkalmas váltóruha és váltócipő álljon rendelkezésre. A szülő óvja a családi bölcsőde berendezési tárgyainak épségét, betartja a tisztasági szabályokat, valamint a dohányzásra vonatkozó tiltó rendelkezést, igazodik a családi bölcsőde napirendjéhez. Rendkívüli körülmények esetén (pl. járványügyi intézkedés) a szülő köteles a rendkívüli intézkedés betartására. Amennyiben a szülő viselkedésével, magatartásával kárt okoz a családi bölcsőde berendezésében, felszerelésében, vagy földbe-, falva beépített elemeibe, akkor erről az eseményről a fenntartó jegyzőkönyvet készít és a helyreállítás/javítás költségeit a károkozó szülő köteles 15 napon belül megtéríteni a fenntartó számára a fenntartó által meghatározott módon és összegben.

Egészségügyi ellátás, betegség, balesetvédelem

13. A gondozás megkezdése előtt a szülő bemutatja a gyermekorvos igazolását arról, hogy a gyermek egészséges, korának megfelelő védőoltásokat megkapta, közösségbe mehet. Amennyiben a gyermek háziorvosa ilyen igazolás kiadását elutasítja, akkor a szülő nyilatkozik a gyermek egészségügyi állapotáról írásban és bemutatja a gyermek oltási könyvét. Betegsége miatti hiányzást követően az ellátás folytatásának feltétele a gyermek gyógyultságát tanúsító háziorvosi igazolás átadása a szolgáltatást nyújtó személynek.

14. A szülő, törvényes képviselő a gyermek betegségét – mivel erre az időszakra nem veszi igénybe az ellátást – legkésőbb tárgynap reggel 8 óráig köteles a szolgáltatást nyújtó személynek jelezni.

15. Lázas, fertőző beteg gyermeket nem fogad a családi bölcsőde. Amennyiben a gyermek napközben belázasodik, a szolgáltatást nyújtó személy a szülőt értesíti, a gyermeket elkülöníti. Ilyen esetben a szülőnek vagy meghatalmazottjának mielőbb a gyermekért kell jönnie.

16. Az ellátásban részesülő gyermek krónikus betegsége esetén gyógyszert a szolgáltatást nyújtó személy csak írásban rögzített megállapodással vehet át a szülőtől. Ebben rögzíteni kell, hogy milyen gyógyszert, milyen gyakorisággal, milyen dózisban kell a gyermeknek adni.

17. A szülő, törvényes képviselő biztosítja a gyermek személyes higiénés eszközeit a szolgáltatást nyújtó személlyel egyeztetett módon (pelenka, törlőkendő, popsikrém, váltóruha, fésű, egyéb személyes tárgyak). A behozott értéktárgyakért, ékszerekért a családi bölcsőde és annak fenntartója felelősséget nem vállal.

18. Az ellátás helyszínén a szolgáltatást nyújtó személy a balesetvédelmi feltételeket biztosítja. A családi bölcsőde tevékenység-felelősségbiztosítással rendelkezik.

A gyermek megismerésének eszközei, az ellátás minőségének biztosítása

19. A szülő vállalja, hogy együttműködik a gyermek megismerését szolgáló kérdőív kitöltésében és az időközben bekövetkezett változások regisztrálásában. A kérdőívben rögzített információk csak összefoglalják, de nem helyettesíthetik a gyermek gondozásához elengedhetetlen, személyesen megbeszélt gondozási szempontokat.

A díjfizetés módja

20. A szülő vállalja, hogy a személyi térítési díj összegét havonta megfizeti a megállapodásban rögzített módon, összegben és határidőben. Tudomásul veszi, hogy késedelmes fizetés esetén felszólításra kerül sor 8 napos határidő terhe mellett és amennyiben vállalt fizetési kötelezettségének a felszólítás ellenére, a felszólításban megjelölt határidőben sem tesz eleget, akkor ez a házirend súlyos megsértésének minősül.

21. Amennyiben a szülő a rendes nyitvatartási időn és ügyeleti időkereten kívül időszakos gyermekfelügyelet vesz igénybe gyermeke számára, akkor ezért a szolgáltatásért a rendes nyitvatartási időre számított és megfizetett személyi térítési díjon felül további térítési díj megfizetésére kötelezett (önköltség alapú, számla ellenében).

Egyéb rendelkezések

22. A Házirend bármely pontjának súlyos megsértése a szolgáltatásra kötött megállapodás azonnali felbontásával jár.

23. A fenntartó képviselője a szülővel a megállapodás megkötésének napján az érvényben lévő Házirendet ismerteti, és annak egy példányát a szülő részére átadja.

Kelt: Taksony, 2022.08.22

Érvényes: 2022. 09.01 napjától visszavonásig